Drivetech 4x4 200W Semi-Flexible Solar Panel - DT-SPF200-1
PRODUCT DETAILS
    • ETFE & Anti-crack film
    • Stainless Steel Eyelets
    • 4mm2 90cm cable with MC4
    • Max power voltage: 18.5V
    • Max power current: 10.8A
    • Open circuit voltage: 22.68V
    • Short circuit current: 11.2A
    • Panel size: 1520 x 680 x 3m
    MORE DETAILS
    The Drivetech 4x4 Solar range is crafted with quality monocrystalline cells with an ETFE coating, making it a light and durable solution to charging your batteries anywhere at any time. The complete range is designed to suit every need with both solar blankets and semi-flexible panels ranging from 80W up to 250W.
    The Drivetech 4x4 Solar Range features:
    80W Semi-Flexible Panel
    110W Semi-Flexible Panel
    160W Semi-Flexible Panel
    200W Semi-Flexible Panel
    120W Foldable Blanket
    200W Foldable Blanket
    250W Foldable Blanket
    10A PWM Solar Regulator
    30A Solar Regulator &, Monitor in PWM &, MPPT
    And a huge range of cables and adaptors
    What is ETFE Coating ?
    Highest Quality Materials and Processes
          Product Information
          Shipping & Returns
          Description
          PRODUCT DETAILS
            • ETFE & Anti-crack film
            • Stainless Steel Eyelets
            • 4mm2 90cm cable with MC4
            • Max power voltage: 18.5V
            • Max power current: 10.8A
            • Open circuit voltage: 22.68V
            • Short circuit current: 11.2A
            • Panel size: 1520 x 680 x 3m
            MORE DETAILS
            80W Semi-Flexible Panel
            110W Semi-Flexible Panel
            160W Semi-Flexible Panel
            200W Semi-Flexible Panel
            120W Foldable Blanket
            200W Foldable Blanket
            250W Foldable Blanket
            10A PWM Solar Regulator
            What is ETFE Coating ?
                  Drivetech 4x4 200W Semi-Flexible Solar Panel - DT-SPF200-1 | Voltage Electrical Supplies