Drivetech 4x4 110W Semi-Flexible Solar Panel - DT-SPF110-1
PRODUCT DETAILS
  • ETFE & Anti-crack film
  • Stainless Steel Eyelets
  • 4mm2 90cm cable with MC4
  • Max power voltage: 20.16V
  • Max power current: 5.45A
  • Open circuit voltage: 23.75V
  • Short circuit current: 6.05A
  • Panel size: 930 x 670 x 3mm
MORE DETAILS
Drivetech 4x4 Solar Range &ndash, An essential for any adventurer
The Drivetech 4x4 Solar range is crafted with quality monocrystalline cells with an ETFE coating, making it a light and durable solution to charging your batteries anywhere at any time. The complete range is designed to suit every need with both solar blankets and semi-flexible panels ranging from 80W up to 250W.
The Drivetech 4x4 Solar Range features:
80W Semi-Flexible Panel
110W Semi-Flexible Panel
160W Semi-Flexible Panel
200W Semi-Flexible Panel
120W Foldable Blanket
200W Foldable Blanket
250W Foldable Blanket
10A PWM Solar Regulator
30A Solar Regulator &, Monitor in PWM &, MPPT
And a huge range of cables and adaptors
What is ETFE Coating ?
Highest Quality Materials and Processes
        Product Information
        Shipping & Returns
        Description
        PRODUCT DETAILS
        • ETFE & Anti-crack film
        • Stainless Steel Eyelets
        • 4mm2 90cm cable with MC4
        • Max power voltage: 20.16V
        • Max power current: 5.45A
        • Open circuit voltage: 23.75V
        • Short circuit current: 6.05A
        • Panel size: 930 x 670 x 3mm
        MORE DETAILS
        80W Semi-Flexible Panel
        110W Semi-Flexible Panel
        160W Semi-Flexible Panel
        200W Semi-Flexible Panel
        120W Foldable Blanket
        200W Foldable Blanket
        250W Foldable Blanket
        10A PWM Solar Regulator