iTechworld iTECH2000A Lithium Jump Starter and Backup Power Bank 2000A
PRODUCT DETAILS:
**FREE ACCESSORY PACK**
**FREE CARRY CASE**
The world's first 10w wireless charger-enabled jump starter that can deliver a massive 2000Amps.
FEATURES THAT ENSURE SAFETY
Why not pair our jump starter with one of our lithium battery models?
FEATURES
The statutory warranty is 12 months from the date of purchase.
  • 2000Amp peak current.
  • A LED display that shows the condition of the built-in battery.
  • Built-in torch with ultra-bright LED.
  • Charge 12V DC devices such as fridges
  • Compact/lightweight design.
  • Intelligent circuitry.
  • Push the on/off switch.
  • Over-current protection.
  • Short circuit protection.
  • Overload protection.
  • Over-voltage protection.
  • Over-charge protection.
  • Time-out protection.
  • Over-temperature Protection.
  • Reverse polarity protection.
  • A 20000m Amp Hour Lithium-ion built in battery. @3.7v 74Wh
PACKAGE CONTENTS
  • 1 x Multi-function ITECH2000A Jump Starter.
  • 1 x AC wall charger.
  • 1 x 12V car charger.
  • 1 x Heavy duty colour coded battery clips.
  • 1 x Assorted phone adapter plugs.
  • 1 x Removable 12V female carport.
  • 1 x User manual - Download HERE
  • 1x Warranty card.
  • Gross Weight 1.4kg
SPECIFICATIONS:
USB Port:
5V 2.1A
QC 3.0 USB Port:
5V 3A/ 9V 2A/12V 1.5A
Input:
USB-C Fast charge port
Starting current:
>1000A
Peak current:
2000A
LED life:
100,000 hours
Operating temperature:
-20°C to 60°C
Jump starter unit size:
195x85x45mm
Weight:
650g
Storage case:
230x110x140mm
Product Information
Shipping & Returns
Description
PRODUCT DETAILS:
**FREE ACCESSORY PACK**
**FREE CARRY CASE**
FEATURES THAT ENSURE SAFETY
FEATURES
  • 2000Amp peak current.
  • Compact/lightweight design.
  • Intelligent circuitry.
  • Push the on/off switch.
  • Over-current protection.
  • Short circuit protection.
  • Overload protection.
  • Over-voltage protection.
  • Over-charge protection.
  • Time-out protection.
  • Over-temperature Protection.
  • Reverse polarity protection.
PACKAGE CONTENTS
  • 1 x AC wall charger.
  • 1 x 12V car charger.
  • 1x Warranty card.
  • Gross Weight 1.4kg
SPECIFICATIONS:
USB Port:
5V 2.1A
QC 3.0 USB Port:
5V 3A/ 9V 2A/12V 1.5A
Input:
USB-C Fast charge port
Starting current:
>1000A
Peak current:
2000A
LED life:
100,000 hours
Operating temperature:
-20°C to 60°C
Jump starter unit size:
195x85x45mm
Weight:
650g
Storage case:
230x110x140mm
iTechworld iTECH2000A Lithium Jump Starter and Backup Power Bank 2000A | Voltage Electrical Supplies