iTECH120X LiFePO4 Deep Cycle Lithium Battery Bluetooth
iTechworld iTECH120X Deep Cycle Lithium Battery with Bluetooth LiFePO4 105Ah
Product overview:
The latest operating system allows a series connection of 4 lithium batteries for 48V applications.
ITECH120X FEATURES
  • Prismatic cells
  • Suitable for under-bonnet use
  • Heavy-duty ABS case
  • Can be connected in parallel unlimited
  • Can be connected in series up to four batteries (48-volt system)
  • High discharge current max 270A
  • Heavy-duty removable M8 Bolt Battery terminals
  • Maintenance-free
  • Auto cell balancing
  • Lithium LiFePO4
  • Lifting handle fitted to ensure a secure hold when moving
  • Inbuilt battery management system
  • Built-in over-discharge protection
SPECIFICATIONS
Nominal Voltage:  12.8v
C20 Rating usable amps 10v: 105Ah
Short Circuit Protection: Yes
Optimum Temperature Range: +5 to +60°C
BMS Operational Temperature Range: -5 to 80°C
Safety Protection Isolator: 80°C
Recommended Charge Current: 1 - 50A
Maximum Charge Current: 100A
Recommended Charge Voltage: 14.4v
BMS Charge Cut-Off Voltage: 15v
BMS Low Voltage Cut Off: 8.5 - 9v
Continuous Discharge: 150A (175A 5 mins)
Peak Discharge: 270A 5 secs
Series Connection: Up to 48V (4 x batteries)
Parallel Connection: Unlimited
Life Cycles 80%: 4000
Life Cycles 40%: 8000+
Dimensions 2023 iTECH120X (LxWxH) 255x170x215mm (225mm including terminals)
Approx. Weight: 10Kg
Terminal Type: M8
Case Material: ABS
PACKAGE CONTENTS OF THE NEW ITECH120X 2023 MODEL
  • 1x ITECH120X 12V Lithium Battery
  • 1x iTECH120X instruction manual
Product Information
Shipping & Returns
Description
Product overview:
ITECH120X FEATURES
  • Prismatic cells
  • Heavy-duty ABS case
  • Maintenance-free
  • Auto cell balancing
  • Lithium LiFePO4
SPECIFICATIONS
Nominal Voltage:  12.8v
Short Circuit Protection: Yes
Maximum Charge Current: 100A
Peak Discharge: 270A 5 secs
Parallel Connection: Unlimited
Life Cycles 80%: 4000
Life Cycles 40%: 8000+
Approx. Weight: 10Kg
Terminal Type: M8
Case Material: ABS