Victron Cyrix-ct 12/24V-230A Battery Combiner
Victron Cyrix-ct Battery Combiner 12/24V-120A
Features:
  • Intelligent Battery Monitoring
  • Prevents Unwanted Switching
  • Bi-Directional Voltage Sensing
  • Emergency Parallel Connection
  • Auto Ranging
  • LED Status Indication
More Product Features:
Long Bolts - To allow connection of more than one power cable:
Cyrix 12/24-230: 16 mm (M8)
Protection Against Overheating:
LED Status Indication (Cyrix 12/24 230 only):
  • LED on: engaged
  • LED 10 s flash: disengaged
  • LED 2 s flash: connecting
  • LED 2 s blink: disconnecting
  • LED 0.25 s blink: alarm (over temperature; voltage > 16 V; both batteries < 10 V; one battery < 2 V) (multiply by two for 24 V)
12/24 V Auto Ranging:
The Cyrix-ct 12/24 automatically detects system voltage.
No Voltage Loss:
Prioritising the Starter Battery:
Bidirectional Voltage Sensing and Power Supply from Both Batteries:
The Cyrix senses the voltage of both connected batteries. It will therefore also engage if for example the accessory battery is being charged by a battery charger. The Cyrix-ct 12/24 has a dual power supply. It will therefore also close if the voltage on one battery is too low to operate the Cyrix. In order to prevent unexpected operation during installation or when one battery has been disconnected, the Cyrix-ct 12/24 will not close if the voltage on one of the two battery connections is lower than 2 V (12 V battery) or 4 V (24 V battery).
Parallel Connection in Case of Emergency (Start Assist):
Applications:
Marine
RV's
Caravans
Off-Grid Systems
Tiny Houses
Cabins
More about Victron:
Product Information
Shipping & Returns
Description
Features:
  • Prevents Unwanted Switching
  • Auto Ranging
  • LED Status Indication
More Product Features:
Cyrix 12/24-230: 16 mm (M8)
  • LED on: engaged
  • LED 10 s flash: disengaged
  • LED 2 s flash: connecting
  • LED 2 s blink: disconnecting
12/24 V Auto Ranging:
No Voltage Loss: